American Classic®
  American Classic® 5B
Tear drop tip. Ideal for rock‚ band and practice.
L = 16" | Dia. = .595"
  click here to download a larger image of the 5B
 
BUY IT NOW:













ROAD TESTED,
DRUMMER APPROVED:
Daryl A | Arcane Roots
Adam Aaronson | We Are Scientists, High Speed Scene, My Life With The Thrill Kill Kult, Independent Composer
Alex Albert | Project 86
Blake Allison | Egypt Central
Ivan Almanza | Apolo
Mike Alonso | Electric Six
David Anderson | Independent
Mark "Taco" Annino | Atom Smash
Pete Antunes | Macy Gray
Vinny Appice | Black Sabbath, Kill Devil Hill
Sam Applebaum | Veil of Maya
Mathis Arnell | My Children, My Bride
Nacho Arriaga | Arwen, Shobizz, Gotham Rock Band, New Jersey Tribute
Andoni Etxebeste Arriandiaga | SUPERSWEET, GRAN YATE ESPECIAL, MATI AND THE KOZMIC GUESTS
Billy Ashbaugh | N Sync
Jeff Asselin | JW Jones, the Jivewires, Jeff Asselin's Drum Academy
Steve Augustine | Thousand Foot Krutch
Joey Baca | The Contortionist
Bert Baker | The Pharsyde
Dwight A. Baker | Independent
Thomas Bales | Flynnville Train
Gaston Baremberg | Fito Paez
Chris Barrett | The Friday Night Boys
Rob Basile | Oneside Zero
Ryan Bates | Warbringer
Pat Bautz | Three Dog Night
Poogie Bell | Marcus Miller
Marty Beller | They Might Be Giants
Frank Bellucci | Independent
Justin Bennett | Professional Murder Music, Skinny Puppy
Paolo Bertorelle | Independent
Ryan "Byrd" Berty | SOJA
Chris Billam | Consumed
James "Birty" Birt | Independent
Anthony "Tiny Bubz" Biuso | TSOL
Roger Biwandu | I Muvrini, Tribal Jam, Independent
David Black | Easton Corbin
Robert Blair | Jason Michael Carroll
Bob Bonora | Percussionist at VEGAS! The Show - Planet Hollywood Resort and Casino/David Saxe Theater of Southern Nevada
Paddy Boom | Scissor Sisters
Cristian Borneo | Pablo, Olivares, Petra, John W Schlitt
Scott Borrero | Misery
Eric Bosteels | Independent
Dan Bourke | Stray From the Path
Travis Boyd | Sleeping Giant
Matt Brann | Avril Lavigne
Mike Braun | Independent
Richard Bravo | Studio, Juanes
Christian Breuch | The Jerks
Robert Brian | Siouxsie Sioux, Charlie Jones
Dave Briggs | The Cab
Jayson Brinkworth | Aaron Pritchett/Freelance
Jeremy Bryan | Alesana
Ryan Burt | The Amity Affliction
Michael Calabrese | Lake Street Dive
Matt Calderin | Independent
Nathan Camarena | Chon
Herman Cambre | Clouseau
Shawn Cameron | Carnifex
Dino Campanella | Dredge
Adam Carter | Twin Method
Rodger Carter | Rick Springfield
Joey Cassata | Z02
James Cassells | Asking Alexandria
Diego Oscar Castellano | Babasonicos
Jimmy Chamberlin | Skysaw, Jimmy Chamberlin Complex
Matt Champagne | The Bolts
Tim Chewning | Richard Marks
John Clancy | Broadway, Constantine Maroulis
Ben Clark | White Collar Boxing
Mauricio Claveria | La Ley
Jonathan Cole | Independent
Shane Considine | Wild Side
Jason Cooper | The Cure
Lyle Cooper | The Faceless
Daniel Crean | Semi Precious Weapons
Kevin Crowe | The Nightporters
Dorian Crozier | Independent
James Culpepper | Flyleaf
Arnie Cuozzo | James Mauri Four
Tom Curiale | Rick Derringer
Sebastian Cuthbert | Roger Cicero
Andrew Cyrulnik | Factory 81
Daniel Daly | Don Baker, Independent
Tobi Danne | Independent
Jerome Day | Mitch Ryder and the Detroit Wheels
Juan De la Oliva | Independent
Leonardo DeCecco | Attaque 77
Matt Decker | Owl City
Andre Vieira DeFranca | MxG
Mike Delisa | Majorie Fair
Austin Diamond | Bleed the Sky
Steve "Stevie D" Di Stanislao | David Gilmour, Crosby,Stills & Nash, Studio
Billy Doherty | The Undertones
Emily Dolan Davies | The Hours
Mitchel "Mitchy Man" Dorge | Crash Test Dummies
Marc Droubay | Survivor
Randy Ebright | Independent
Topo Espindola | Skay Beilinson/CRATER
Joe Fazzio | Super Joint Ritual, The Blacklight Bros.
Joshua Feathers | American Vanity
Michael Ferrari | Boy Hits Car
Brad Fickeisen | Independent
Enzo Filippone | Ramon Melendi, Jose de Castro
Sam Fogarino | Interpol
Jeremiah Caleb Fraites | The Lumineers
Jeff Friedl | A Perfect Circle, Puscifer, Ashes Divide, Devo
Ian Froman | Independent
Chris Fryar | Zac Brown Band
Ettienne Fuentes, Jr. | Independent
Jeremy Gaddie | Angelic Kidjo
Aaron J Gainer | 12 Stones
Corky Gainsford | Blueman Group
Jake Garland | Memphis May Fire, Broadway
Scott Gee | LoveHateHero/Sheyna
Ulf Geist | Alex Band
Stefano Ghigliano | Stigma
Jason Gianni | Drummers Collective
Enrique 'Bugs' Gonzalez | Los Lobos
Pedro Galindo Gonzalez | Orto Rollo
Ronen Gorden | Sound of Contact
Andres Granda | Papa Chango
Eric Gross | Vanna
Donny Gruendler | Musicians Institute
Paulo Guilherme | Tihuana
Donald Guillaume | The Fugees/Wyclef
Tim Haines | Colt Ford
Ivan Hampden | Independent
Travis Hartman | Close To Home
Sean Heenan | Attila
Mike Heidorn | Black Park
Jason Heiser | Charm City Devils
Scott Henry | Work Force
Scott Hessel | Gin Blossoms
Alfredo Hidrovo | Kevin Brennan
Andy Hilfiger | Independent
Eric Hoegemeyre | Uncle Cracker
Alex Holzwarth | Rhapsody
Rodney Howard | AVRIL LAVIGNE
Denton Hunker | Green River Ordinance
Kevin Hupp | Independent
Inferno | Behemoth
Nioshi Jackson | Independent
Sandro Jahn | Feinicost
Kerem Kabadayi | Mor ve Otesi
Jon Karel | The Rooftops
Mike Keeley | Independent
Tony Kirkham | The Vincent Black Shadow
Dan Konopka | Ok Go
Steven Kopacz | Go Radio
Ken Koudelka | Lillian Axe
Jerry Krenach | INDEP
Casey Lagos | Independent
David Lamoureux | Augustana
Matt Laug | Vasco Rossi, Independent
Wilson Laurencin | Philosopher Kings
David Lauser | Sammy Hagar and the Wabos, Alliance
Eric Lavansch | SEK Loso
Les Lawless | Randy Rogers Band
Willy Leacox | Independent
Dennis Leeflang | Bumblefoot, Independent
Bill Lefler | Goudie
Felix Lehrman | Rivo Drei
Marc-Andre Lemyre | Skip The Foreplay
Svend Lerche | The Daylights
Adam Lewin | Rise To Remain
Thomas Lieven | BigBand der Bundeswehr (BigBand of the German armed forces)/ Teacher at the Robert Schumann Hochschule für Musik Düsseldorf (Robert Schuman music college)
Coby Linder | Say Anything
Joe Longobardi | Defeater
Caxo Lopez | Aztlan Underground
Manuel Lotter | The Bellerophon Project
Moyas Lucas, Jr. | Jazz Crusaders
Rob Mailhouse | Dogstar
Tom Major | Independent
Corey Manske | The Elizabeth Kill
Stefano Marazzi | Independent
Jess Margera | C.K.Y.
Andrew 'Marty" Martino | Down With Webster
Paul Mason | Session
Pete Mathias | Filligar
Eddie Matta | It's Alive
Loic Maurin | M83
Sean McCurley | Independent
Linda McDonald | Phantom Blue, Iron Maidens
Pat McDonald | Charlie Daniels
Mitch McElwain | Independent
Russ McKinnon | Barry Manilow
Steve McManus | Darling Violetta
Bruno Meeus | Wizards of Ooze
Mike Meselsohn | Boiler Room
Eric Micali | Val Emmich
Keith Michaels | Sundown, Tango Down
Filippo Mignatti | Independent
Vladimir Migric | Marisa Serifovic
Jamie Miller | ..And You Will Know Us By The Trail Of Dead
Ben Mize | Counting Crows
Jason Molina | Long Wave
Jarrod Montague | Taproot
Tony J. Morra | Blues Counsel
Jason Morris | Crash Kings
Mortiz Muller | The Intersphere
James Mussen | Ben Neill
Michael Najarian | State Radio
Hitomi Nakamura | STA
Christian Nativo | Vanishing Point
Hector A. Navarrete | Aleks Sintev
Tony Newman | Everly Brothers
Jost Nickel |  Band: Jan Delay & Disko No.1, Mousse T.
William T. Noon | Stray Light Run
Alexander Noyes | Honor Society
Travis Nunn | Chris Tomlin
Marco Orsi | Battiato/Ruggeri
Alfredo Ortiz | Beastie Boys
Brian Ostreicher | Independent
Matt Palermo | Ludo
Gerry Pantazis | Damage/ Geoff Achison/ Jack Pantazis/ Freelance
Chris Parker | Independent
Khari Parker | Boz Scaggs
Ryan Parrish | Darkest Hour, Smoke on Fire, Ghastly City Sleep, Suppression, Rope Cosmetology
Christian Paschall | Unhindered, David Crowder
Ash Pearson | 3 Inches of Blood
Piero Perelli | The Dana Fuchs Band
A.J. Pero | Twisted Sister
Darren Phillips | Independent
Scott Phillips | Alter Bridge
Tony Pia | Independent
Pinchface | Buckethead
Daniel Platzman | Imagine Dragons
Butch Poe | Independent
Keith Prior | David Grey
Mark Pusey | Session
Beto Ramos | Jumbo
Marcus Randolph | Robert Randolph Family Band
Tommi Rautiainen | Independent
Richard Reed | Sister Sledge
Scott Reeder | Fu Man Chu
Craig Reynolds | The HAARP Machine
Fernando Ricciardi | Los Fabulosos Cadillacs
Colin Robinson | Blue Man Group (Orlando), Shannon Fayth, Fefe Dobson
Giulio Rocca | Alex Britti, Al Bano Carrisi, Orchestra I Suoni del Sud, Orchestra Terra d? Otranto, Antonio Maggio, Rai Orchestra.
Christiano Rocha | Independent
Angel Roche, Jr. | Dave Navarro
Neal Saini | Lights Resolve
Hunt Sales | Tin Machine
David Salinas | Independent, Paulina, Josh Kelley, The Lovelys
Justin Salinas | The Word Alive
Alex Salinger | Deez Nuts
Jeremy Salken | Big Gigantic
Steve Salter | Jumper
Steve Samuel | Independent
Fernando Sanchez | Independent
Billy Sanderson | Survive This!
Nick Saya | Independent
Tony Scaglione | Independent
Fernando Scarcella | Rata Blanca
Michael Schack | Independent
Kim Schifino | Matt & Kim
Volker Schmidt | re:jazz, The Gibsons
Ryan Seaman | Falling In Reverse
Shannon Sharp | Second Baptist Church Houton, TX
Yoni Sheleg | Asat Aridan & The Mojos
Jakob Sinn | Revolverheld
Pat Skeffington | Scale The Summit
Steve Slingeneyer | Soulwax
Marc Slutsky | Hugo, Splender, Pink, Alexa Ray Joel
Craig Smith | Liquid Gang
Mike Sorrentino | Mike Delguidice and Bigshot, JD Leonard, Broadway
Thomas "Thomen" Stauch | Coldseed
Joel Stevenett | TV/Film/Video Game Session
Juergen Stiehle | Die Happy
Julian Tekeyan | Khaled
Lenny Thomas | Trash Light Vision
Scott Thomas | Parmalee
Andrew Tkaczyk | The Ghost Inside
Dennis Tomich | Phantom Patriots
Joe Tomino | Dub Trio, Matisyahu
Reynaldo Torres | Tommy Torres, Reencuentro Menudo
Jeff Tortora | Blue Man Las Vegas
Eddie Trager | Nekrogoblikon
Gene Trautmann | Independent
Andy Treacey | Faithless
Kapil Trivedi | Mystery Jets
Fabio Tumiati | Somniae Status
Brit Turner | Blackberry Smoke
Jonny Udell | The Knives, Warner Drive
Robert Urbani | Slave on Dope
Paolo Valli | Independent
Joost Van Den Broeck | Independent
Steve Van Horn | The Reputations
Linda van Leeuwen | Bombay Show Pig
Bradley Vander Lugt | La Dispute
Jamie Vavra | Layne, Independent
Bart Vergoossen | Ilse DeLange
Rodrigo Vierya | DLD
Joe Vitale | Buffalo Springfield
Todd Waetzig | Blue Man Group
Joe Walden | The Black Molly's
Danny Walker | Intronaut, Murder Construct
Michael Watt | Stepkings
Daniel Weksler | NXZERO
Jason "Shakes" West | Wednesday 13, Evil United
Adam Weston | Birds of Tokyo, Sons of Rico
Matt Whalen | The Matches
Gerome White | Session
Vince Wilburn | Independent
Brad Wilk | Audioslave
Trey Williams | Dying Fetus
Darren Wilson | The Hush Sound
Kelly Winrich | Delta Spirit
Dan Wojciechowski | Peter Frampton
Todd Wolf | Beth Hart
Dennis J. Wolfe | The Exies
Jamie Wollam | Tears For Fears
Richard Wouters | Civil Twilight
Yosuke Yokoyama | Reballon
Eric Younggren | Cider
Derek Youngsma | Bleeding Through
Franco Zuccaroli | Independent
Adam Zuckert | Independent


translate